Hockey Canada Network |  Hockey Canada B.C. Hockey Hockey Alberta Saskatchewan Hockey Association Hockey Manitoba Hockey Northwest Ontario Ontario Hockey Federation Hockey Eastern Ontario Hockey Quebec Hockey New Brunswick Hockey P.E.I. Hockey Nova Scotia Hockey Newfoundland Hockey North
Call Us Now E-Mail Us Now
Facebook Twitter Instagram YouTube Apple Android
BC Hockey Logo

News - Details

BC Hockey Announces Female U18 Cup Rosters and Tournament Schedule
Wednesday, February 21, 2007

BC Hockey is proud to announce the rosters of the six zone teams that will participate in the upcoming Female U18 BC Cup in Salmon Arm, BC from April 18 to 22, 2007.

 

Players were selected and ranked at zone identification camps that were completed in early January.  Based on these player rankings BC Hockey compiled six even teams with approximately three players from each zone. Upon arrival in Salmon Arm each team will get two practice sessions in preparation for the competition.

 

The Female U18 BC Cup is an integral component of the BC Hockey High Performance Program. Athletes participating in this competition will be evaluated for possible selection to the Provincial U18 Camp that will be held in August 2007.  At the provincial camp, players will be further trained, evaluated and possibly selected to the 2007-2008 Team BC where they will compete at the 2008 U18 National Challenge.

 

All BC Hockey female athletes born in 1990 or 1991 were eligible for the zone camps. The BC Hockey U18 Female High Performance Program is the first provincial competitive experience for female BC Hockey High Performance Athletes. It is hoped that the zone camps will be the initial stage of an athlete’s opportunity to play provincially, nationally and internationally.

 

Congratulations to the list of selected players.

 

U18 CUP AGENDA

 

Wednesday, April 18, 2007 Designated Travel Day

5:00 pm

Arrival Time / Coach & Managers Meeting

5:30 pm

Registration – Teams Form

6:00 pm

Accommodation set-up / Dinner

7:00 pm

Welcome / Orientation Meeting

8:00 pm

Hockey Options Presentation

10:00 pm

District Evaluator’s Meeting

 

POOL A

POOL B

Canucks

Flyers

Stars

Bruins

Maple Leafs

Thrashers

 

Thursday April 19, 2007 Pre Competition Practices

PRACTICE SCHEDULE   

TIME

TEAM

 

TIME

TEAMS

8:00 am    

Canucks

 

2:00 pm     

Canucks

9:00 am    

Flyers

 

3:00 pm     

Flyers

10:00 am     

Stars

 

4:00 pm     

Stars

11:00 am      

Bruins

 

5:00 pm      

Bruins

12:00 pm

Maple Leafs

 

6:00 pm

OPENING CEREMONIES

1:00 pm

Thrashers

 

7:00 pm

Maple Leafs

 

 

 

8:00 pm

Thrashers

 

Friday April 20, 2007 Competition – ROUND ROBIN SCHEDULE

GAME #

TIME

TEAMS

1

8:00 am     

Flyers vs. Bruins

2

10:15 am    

Canucks vs. Stars

3

1:00 pm    

Thrashers vs. Flyers

4

3:15 pm 

Maple Leafs vs. Canucks

5

6:00 pm    

Bruins vs. Thrashers

6

8:15 pm   

Stars vs. Maple Leafs

 

Saturday April 21, 2007 – Competition / Play-Offs

GAME #

TIME

TEAMS

7

8:00 am    

 A2 vs. B3

8

10:30 am    

 B2 vs. A3

Guest Presentations – TBA

9

2:00 pm 

B1 vs. Winner Game #7

10

4:30 pm

A1 vs. Winner Game #8

 

7:30 pm

Banquet

 

Sunday April 22, 2007 – Championship

GAME #

TIME

TEAMS

11

8:00 am 

Consolation Loser #7 vs. Loser #8

12

10:15 am

Bronze Loser #9 vs. Loser #10

13

12:30 pm

Championship Winner #9 vs. Winner #10

 

TEAM ROSTERS

 

Team 1 - Canucks

 

 

Kootenay Coaching Staff

 

 

#

Last

First

Zone

Pos

1

Bennett

Jenaya

Island

G

30

Ney

Stephanie

North

G

2

DeKock

Ashley

Island

D

3

Kelso

Sydney

North

D

4

Lang

Veronica

Greater Van.

D

5

Norgaard

Paige

Okanagan

D

6

Rempel

Cheryl

Kootenay

D

7

Roberto

Rachelle

Fraser Valley

D

8

Duncan

Kimberley

North

F

9

Goutsis

Dominique

Fraser Valley

F

10

Hanson

Ashleigh

Greater Van.

F

11

Hauca

Rebecca

Island

F

12

Imai

Kaitlin

Fraser Valley

F

14

Kaneda

Madison

Okanagan

F

15

Lok

Ling Ling

Greater Van.

F

16

McLeod

Taylor

Okanagan

F

17

Richardson

Michelle

Kootenay

F

18

Snider

Devon

North

F

19

Stanwood

Sarah

Island

F

20

Trusz

Jessica

Kootenay

F

 

Team 2 - Stars

 

 

 

Okanagan Coaching Staff

 

 

#

Last

First

Zone

Pos

1

Pfliger

Leanne

North

G

30

Wallace

Rosanne

Kootenay

G

2

Capozzi

Christi

Okanagan

D

3

Grainger

Emily

Island

D

4

Lai

Celina

Greater Van.

D

5

McDonald

Richelle

Kootenay

D

6

Reynolds

Dayna

North

D

7

Robinson

Leya

Fraser Valley

D

8

Barrett

Suvanna

Kootenay

F

9

Baumgartner

Alisa

Greater Van.

F

10

Chanakos

Kaylee

Island

F

11

Forster

Sarah

Fraser Valley

F

12

Hagan

Chelsea

Okanagan

F

14

Heriot

Stephanie

Kootenay

F

15

Hilworth

Sarah

Greater Van.

F

16

Laing

Chelsea

Fraser Valley

F

17

Lou-Poy

Pam

Island

F

18

Mussell

Breeana

Okanagan

F

19

Sawka

Brittney

North

F

20

Simard

Tessa

North

F

 

Team 3 - Maple Leafs

 

 

Fraser Valley Coaching Staff

 

#

Last

First

Zone

Pos

1

Bassett

Kayla

Okanagan

G

30

Profili

Kim

Kootenay

G

2

Grant

Alexa

North

D

3

Jensen

Christie

Fraser Valley

D

4

May

Tiffany

Greater Van.

D

5

Moran

Cassandra

Island

D

6

Rennison

Erin

Okanagan

D

7

Wallace

Rhiannon

Kootenay

D

8

Anderson

Paisha

Kootenay

F

9

Andrews

Amelia

Kootenay

F

10

Aspeslet

Elysha

North

F

11

Corrigan

Mika

Island

F

12

King

Amy

Fraser Valley

F

14

Lau

Cailin

Greater Van.

F

15

Lidstone

Allana

Okanagan

F

16

Little

Katie

Island

F

17

Martens

Karlie

North

F

18

Monuk

Allie

Fraser Valley

F

19

Tenisci

Angela

Okanagan

F

20

Wong

Justine

Greater Van.

F

 

Team 4 - Flyers

 

 

 

Greater Vancouver Coaching Staff

 

#

Last

First

Zone

Pos

1

Pattendon

Hillary

Fraser Valley

G

30

Rauch

Jennifer

Okanagan

G

2

Bajkov

Kendra

Island

D

3

Danyluk

Lindsey

Okanagan

D

4

Fratkin

Kaleigh

Greater Van.

D

5

Mallo

Lauren

Fraser Valley

D

6

Mason

Christy

Kootenay

D

7

Mitchell

Taisha

North

D

8

Borden

Laura

Greater Van.

F

9

Cahoon

Kirstyn

North

F

10

Campbell

Chelsea

Fraser Valley

F

11

Charpentier

Nicole

Island

F

12

Cox

Rachel

Okanagan

F

14

Kennedy

Katelyn

Kootenay

F

15

Main

Laura

Greater Van.

F

16

McDonald

Michelle

North

F

17

Oddy

Sarah

Kootenay

F

18

Osness

Kelsey

Okanagan

F

19

Reid

Vanessa

Island

F

20

Sidjak

Erin

Fraser Valley

F

 

Team 5 - Bruins

 

 

 

Island Coaching Staff

 

 

#

Last

First

Zone

Pos

1

Reddy

Shiva

Greater Van.

G

30

Salisbury

Taylor

Fraser Valley

G

2

Cruickshank

Rayna

Island

D

3

Halverson

Kelsey

Okanagan

D

4

Larden

Alexandra

Greater Van.

D

5

Smith

Olivia

North

D

6

Thiekler

Justine

Kootenay

D

7

Whatley